גלוון עבור ברזל

מה זה גלוון (או גילוון) לברזל?

מתכות שונות עלולות “לסבול” מקורוזיה, שהיא למעשה תגובה כימית של חומרים שונים עם חמצן בד”כ, היוצרת תרכובת חלשה ובהקשר שלנו – הרסנית במיוחד למתכת. הדוגמה המוכרת ביותר לקורוזיה היא חלודה, אבל קיימים סוגים נוספים כמובן. למרות שחלודה היא תהליך טבעי, מטבע הדברים היא איננה רצויה במתכות המשמשות אותנו בחיי היומיום. לכן, פותחו חומרים שונים שנועדו לכסות, לצפות ולהגן על המתכת מפני הפגישה עם האוויר, הלחות וכד’. במתכות המשמשות לעיצוב בבית או למטרות דומות, לעיתים קרובות נעשה שימוש בגלוון. הגלוון הינו ציפוי כימי של ברזל או פלדה באבץ מיוחד, על ידי טבילת לוח המתכת במעין אמבטיית אבץ, או מריחת השכבה על המתכת. האבץ הינו חומר עמיד יחסית בפני חמצון וכן, במפגש עם האוויר או הלחות, הוא איננו הופך לאותה תרכובת לא רצויה.

קיימים שני סוגים של גלוונים: קר וחם

גלוון חם כולל הכנסה של המתכת לאמבט חם המכיל אבץ כאמור, ואילו גלוון קר כולל בין היתר מריחה של שכבת האבץ. גלוון קר הוא הנפוץ יותר בעבודות מתכת ביתיות, שכן מדובר במשטחים קטנים יחסית הזקוקים להגנה שאיננה מאסיבית מאוד. שכבת האבץ המתקבלת מגלוון קר היא דקה יחסית, עדינה (מבחינה ויזואלית) ואיננה מחייבת ציפוי של חומר נוסף .אצלינו בשכבת צבע שכוללת גם אבץ. 

האם חובה לגלוון מתכות?

לא, אולם בהחלט מדובר בפרוצדורה רצויה, הודות לתכונות האבץ, כאמור. לחלופין, מתכת שאיננה עוברת גלוון וחשופה לתנאי חום, לחות וכד’, יכולה לסבול מקורוזיה שתפגום לא רק במראה שלה, אלא גם בעמידות שלה. כמו כן, תהליך הגלוון איננו ארוך מאוד ובהחלט מעשי ונצרך. אנו ממליצים לגלוון כול דבר מחוץ לבית. בתוך הבית ברזל עם שכבות צבע שלנו הוא עמיד מפניי קורוזיה וחלודה.

חשיבות גלוון מתכות בסביבה הבייתית

מתכות הקיימות למשל במעקות, על קירות הבית וכד’, הן לעיתים קרובות חשופות יותר לתנאי לחות ביתיים, מאשר מתכות אחרות (להוציא מתכות תעשייתיות). כדי לשמור על איכותן לאורך זמן, יש צורך להגן עליהן עקב כל הסיבות שהזכרנו לעיל, אולם גם לשם שמירה על בטיחות יושבי הבית.

לסיכום, אנו מקווים שהצלחנו להבהיר כי גלוון הינו תהליך פשוט והכרחי להגנה על מתכות ובייחוד ברזל, בסביבה הבייתית ובכלל.

במסגריית ולקס עושים גלוון על מוצרים הבאים: מעקות, חלונות בלגיים, שערים, דלתות כניסה  ועוד.

שתף