האם מעקות אופקיים בטוחים

מהו מעקה אופקי?

מעקה אופקי, או אלמנטים אופקיים במעקה, הם מעקות אשר בנויים לרוחב ומכילים בפועל, אלמנטים שונים שניתן לטפס עליהם (תארו לעצמכם את ההבדל בין עמוד אנכי לבין קורה המונחת לרוחב). מעקות אופקיים ככלל, אינם חוקיים ע”פ התקנות בישראל, מהסיבה הפשוטה שהם מאפשרים טיפוס עליהם ולכן, מהווים בכנה ממשית ואינם מותאמים לייעודם.

מעקות בחיפה

האם אסור לשלב מעקות אופקיים בכלל?

קשה לבנות מעקה ללא אלמנטים אופקיים כלשהם, ולכן מומלץ להיוועץ עם גורם מקצועי לפני הבנייה של המעקה עצמו וכל שכן, הבחירה של עיצוב המעקה. עם זאת, שחוב לציין כי השכבה העליונה של המעקה הינה כמעט תמיד אופקית, אולם יש לשים לה שהיא אכן בנויה לפי התקן הנדרש וכן, בגובה מתאים (מומלץ להגביה את המעקה ב-30 ס”מ לפחות ממה שחובה ע”פ התקן).

אילו סוגי מעקות קיימים?

ככלל, קיימים מעקות עץ, מתכת וזכוכית, כשבאמצע קיימים כמובן כ השילובים השונים שביניהם. את בסיס המעקה תמיד מומלץ לבנות ממתכת ולהקפיד על עניין הבטיחות, וכתוספת ניתן להוסיף עץ, זכוכית או כל חומר אחר המותר לבנייה כזו.

כיצד לשמור על בטיחות מרבית של המעקה?

 לא משנה עם זה מעקה למדרגות או מעקה למרפסת חייבים לשמור על בטיחות. מלבד עניין הגובה, מומלץ לבחור במעקה המקשה על הטיפוס לאורכו, גם כאשר המעקה איננו אופקי. כשיש ילדים קטנים בבית, מומלץ לנקוט במשנה בטיחות ולהימנע משילוב מעקות או חומרים שביניהם מרווחים עבים המאפשרים את המעבר ביניהם בכל דרך. כמו כן, מומלץ לסגור את המרפסת כשאין בה מבוגר. כמו כן, כשאתם בוחרים את המעקה הביתה, מומלץ לבחור בחומר עמיד ובטוח, כגון מתכת עבה ואיכותית, וכן להקפיד על התקנתו באופן תקין, עמיד וחזק.

כיצד ניתן לדעת בדיוק מהן תקנות החוק הישראלי?

הדרך הפשוטה ביותר היא לגשת לאיש מקצוע או חברה מקצועית, שלהם אמינות מוכחת. אולם, התקנות ניתנות גם לקריאה כמובן באופן עצמאי. לסיכום, נציין שוב כי מעקות אופקיים אינם בטוחים ואינם עומדים בתקן הישראלי. אולם, ניתן למצוא כיום מעקות רבים ומעוצבים אשר יקנו למרפסת מראה אלגנטי ומוקפד, תוך עמידה מלאה בדרישות החוק ובצרכי הבטיחות של בני הבית.

שתף